Η τεράστια διάκριση για την Ελληνική ταινία Chevalier

0
809
Βαθμολόγησε το άρθρο

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια σαν χώρα δεν ακούμε και πολλές θετικές ειδήσεις, όμως για αυτό φροντίζουν ο αθλητισμός και οι τέχνες μας να μας βγάζουν ασπροπρόσωπους, ενώ στον δεύτερο τομέα έχουμε κάτι πολύ θετικό.

Βγήκαν οι υποψηφιότητες για τα Independent Spirit Awards και υπάρχει μια τεράστια διάκριση για την Ελληνική ταινία Chavalier (εκτός βέβαια από το ότι είναι στην προεπιλογή για τα φετινά Oscar), καθότι είναι μια από τις 5 υποψήφιες για Βραβείο Ξενόγλωσσης.

Στην ταινία μια παρέα αντρών επιστρέφει από χειμερινή εκδρομή ψαρέματος σε ένα γιοτ και εγκλωβίζεται στο σκάφος, έπειτα από μια μηχανική βλάβη κάπου στον Σαρωνικό. Για να σκοτώσουν την ώρα τους θα καταπιαστούν με ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι που ονομάζεται Chevalier, που είναι τόσο διασκεδαστικό, όσο και βαθιά ανταγωνιστικό, και όπου κανείς δεν επιτρέπεται να κατέβει από το σκάφος, αν δεν ανακηρυχτεί ο νικητής.

Στο Chevalier πρωταγωνιστούν οι Βαγγέλης Μουρίκης, Μάκης Παπαδημητρίου, Σάκης Ρουβάς, Γιώργος Κέντρος, Γιώργος Πυρπασόπουλος, Πάνος Κορώνης.

Η τελετή για την απονομή των Independent Spirit Awards θα γίνει το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017 και οι υποψηφιότητες είναι οι εξής:

BEST FEATURE

American Honey

PRODUCERS: Thomas Benski, Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Lucas Ochoa, Pouya Shahbazian, Alice Weinberg

Chronic

PRODUCERS: Michel Franco, Gina Kwon, Gabriel Ripstein, Moisés Zonana

Jackie

PRODUCERS: Darren Aronofsky, Scott Franklin, Ari Handel, Juan de Dios Larraín, Mickey Liddell

Manchester by the Sea

PRODUCERS: Lauren Beck, Matt Damon, Chris Moore, Kimberly Stewart, Kevin J. Walsh

Moonlight

PRODUCERS: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski

BEST FIRST FEATURE

The Childhood of a Leader

DIRECTOR: Brady Corbet

PRODUCERS: Antoine de Clermont-Tonnerre, Chris Coen, Ron Curtis, Helena Danielsson, Mona Fastvold, István Major

The Fits

DIRECTOR/PRODUCER: Anna Rose Holmer

PRODUCER: Lisa Kjerulff

Other People

DIRECTOR: Chris Kelly

PRODUCERS: Sam Bisbee, Adam Scott, Naomi Scott

Swiss Army Man

DIRECTORS: Daniel Kwan, Daniel Scheinert

PRODUCERS: Miranda Bailey, Lawrence Inglee, Lauren Mann, Amanda Marshall, Eyal Rimmon, Jonathan Wang

The Witch

DIRECTOR: Robert Eggers

PRODUCERS: Daniel Bekerman, Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Jodi Redmond, Rodrigo Teixeira

BEST DIRECTOR

Andrea Arnold, American Honey

Barry Jenkins, Moonlight

Pablo Larraín, Jackie

Jeff Nichols, Loving

Kelly Reichardt, Certain Women

BEST SCREENPLAY

Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney (story by), Moonlight

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Mike Mills, 20th Century Women

Ira Sachs, Mauricio Zacharias, Little Men

Taylor Sheridan, Hell or High Water

BEST FIRST SCREENPLAY

Robert Eggers, The Witch

Chris Kelly, Other People

Adam Mansbach, Barry

Stella Meghie, Jean of the Joneses

Craig Shilowich, Christine

JOHN CASSAVETES AWARD (Award given to the best feature made for under $500,000, given to the writer, director and producer)

Free In Deed

WRITER/DIRECTOR: Jake Mahaffy

PRODUCERS: Mike Bowes, Mike S. Ryan, Brent Stiefel

Hunter Gatherer

WRITER/DIRECTOR: Josh Locy

PRODUCERS: Michael Covino, April Lamb, Sara Murphy, Isaiah Smallman

Lovesong

WRITER/DIRECTOR: So Yong Kim

WRITER/PRODUCER: Bradley Rust Gray

PRODUCERS: David Hansen, Alex Lipschultz, Johnny Mac

Nakom

WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: T.W. Pittman

DIRECTOR/PRODUCER: Kelly Daniela Norris

WRITER/PRODUCER: Isaac Adakudugu

PRODUCER: Giovanni Ximėnez

Spa Night

WRITER/DIRECTOR: Andrew Ahn

PRODUCERS: David Ariniello, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Kelly Thomas

BEST MALE LEAD

Casey Affleck, Manchester by the Sea

David Harewood, Free In Deed

Viggo Mortensen, Captain Fantastic

Jesse Plemons, Other People

Tim Roth, Chronic

BEST FEMALE LEAD

Annette Bening, 20th Century Women

Isabelle Huppert, Elle

Sasha Lane, American Honey

Ruth Negga, Loving

Natalie Portman, Jackie

BEST SUPPORTING MALE

Ralph Fiennes, A Bigger Splash

Ben Foster, Hell or High Water

Lucas Hedges, Manchester by the Sea

Shia LaBeouf, American Honey

Craig Robinson, Morris From America

BEST SUPPORTING FEMALE

Edwina Findley, Free In Deed

Paulina Garcia, Little Men

Lily Gladstone, Certain Women

Riley Keough, American Honey

Molly Shannon, Other People

BEST CINEMATOGRAPHY

Ava Berkofsky, Free In Deed

Lol Crawley, The Childhood of a Leader

Zach Kuperstein, The Eyes of My Mother

James Laxton, Moonlight

Robbie Ryan, American Honey

BEST EDITING

Matthew Hannam, Swiss Army Man

Jennifer Lame, Manchester by the Sea

Joi McMillon, Nat Sanders, Moonlight

Jake Roberts, Hell or High Water

Sebastián Sepúlveda, Jackie

BEST INTERNATIONAL FILM

Aquarius (Brazil)

DIRECTOR: Kleber Mendonça Filho

Chevalier (Greece)

DIRECTOR: Athina Tsangari

My Golden Days (France)

DIRECTOR: Arnaud Desplechin

Toni Erdmann (Germany/Romania)

DIRECTOR: Maren Ade

Under the Shadow (Iran/United Kingdom)

DIRECTOR: Babak Anvari

BEST DOCUMENTARY

– 13th

DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay

PRODUCERS: Spencer Averick, Howard Barish

– Cameraperson

DIRECTOR/PRODUCER: Kirsten Johnson

PRODUCER: Marilyn Ness

– I am Not Your Negro

DIRECTOR/PRODUCER: Raoul Peck

PRODUCERs: Rémi Grellety, Hébert Peck

– O.J.: Made in America

DIRECTOR/PRODUCER: Ezra Edelman

PRODUCERS: Nina Krstic, Tamara Rosenberg, Caroline Waterlow

– Sonita

DIRECTOR: Rokhsareh Ghaem Maghami

PRODUCERS: Gerd Haag

– Under the Sun

DIRECTOR: Vitaly Mansky

PRODUCER: Natalya Manskaya

Cineramen

Νίκος Δρίβας

Facebook Twitter Google+

Δημιουργός και συντάκτης του www.cineramen.gr αλλά κυρίως φανατικός του σινεμά

Share

Δείτε ακόμα στο Cineramen

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.