Τα δυο ρεκόρ στις υποψηφιότητες των Oscar 2021

0
263
Βαθμολόγησε το άρθρο

Aνακοινώθηκαν λοιπόν υποψηφιότητες των Oscar, σε μια χρονιά που παρά τις περίεργες συνθήκες υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός  με πολλές ταινίες να ξεχωρίζουν. Η τελετή θα γίνει στις 25 Απριλίου.

 

Είχαμε δυο σημαντικά ρεκόρ με 9 μη λευκούς ηθοποιούς στις 4 αντίστοιχες κατηγορίες με τους  Yuh-Jung Youn-“Minari,” Daniel Kaluuya για το “Judas and the Black Messiah,” Leslie Odom Jr. – “One Night in Miami,” LaKeith Stanfield για το “Judas and the Black Messiah,” Riz Ahmed για το “Sound of Metal,” Chadwick Boseman για το “Ma Rainey’s Black Bottom,” Steven Yeun για το “Minari,” Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”, Andra Day για το “The United States vs. Billie Holiday.”

Παράλληλα με τους Chloe Zhao (“Nomadland”), Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) είναι η πρώτη φορά που στην σκηνοθεσία υπάρχει πάνω από μια γυναίκα υποψήφια. Στο παρελθόν μόνο 5 γυναίκες έχουν προταθεί: Lina Wertmüller, Seven Beauties (1977), Jane Campion (The Piano, 1994), Sofia Coppola (Lost in Translation, 2003), Kathryn Bigelow (The Hurt Locker, 2010), Greta Gerwig (Lady Bird, 2018)

Αναλυτικά λοιπόν οι υποψηφιότητες των Oscar για το 2021 είναι οι εξής (φυσικά, ως συνήθως, όπου έχουμε γράψει για κάθε ταινία υπάρχει άρθρο ή κριτική στο αντίστοιχο link):

Best Picture

“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″

Best Director

Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Chloe Zhao (“Nomadland”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best Actor

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Best Actress

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Best Supporting Actress

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Youn Yuh-jung (“Minari”)

Best Adapted Screenplay

Sacha Baron Cohen and Co-Writers (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Florian Zeller and Christopher Hampton (“The Father”)
Chloe Zhao (“Nomadland”)
Kemp Powers (“One Night in Miami”)
Ramin Bahrani (“The White Tiger”)

Best Original Screenplay

Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas (“Judas and the Black Messiah”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder (“Sound of Metal”)
Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

Best Animated Feature

“Onward”
“Over the Moon”
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Best International Feature Film

“Another Round”
“Better Days”
“Collective”
“The Man Who Sold His Skin”
“Quo Vadis, Aida?”

Best Documentary

“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”

Best Cinematography

Sean Bobbitt (“Judas and the Black Messiah”)
Erik Messerschmidt (“Mank”)
Dariusz Wolski (“News of the World”)
Joshua James Richards (“Nomadland”)
Phedon Papamichael (“The Trial of the Chicago 7”)

Best Costume Design

“Emma”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”

Best Film Editing

“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”

Best Makeup and Hairstyling

“Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”

Best Original Score

“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”

Best Original Song

“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami”

Best Production Design

“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”
“Tenet”

Best Sound

“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”

Best Visual Effects

“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”

Best Documentary (Short Subject)

“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”

Best Short Film (Animated)

“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes-People”

Best Short Film (Live Action)

“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”

Cineramen

Νίκος Δρίβας

Facebook Twitter Google+

Δημιουργός και συντάκτης του www.cineramen.gr αλλά κυρίως φανατικός του σινεμά

Share

Δείτε ακόμα στο Cineramen

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.